CHAOS™ Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi

CHAOS™

Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi

Dinamik kavşak kontrol sistemi olarak adlandırılan CHAOSTM, sinyalize kavşaklarda araç sayılarına bağlı olarak ışık sürelerinin optimize edilmesini sağlayarak araçların bekleme süresini azaltmaktadır. CHAOS™, sinyalize kavşaklarda, kavşak kontrol cihazlarına entegre edilerek yeşil ışık sürelerinin otomatik olarak belirlenmesini sağlamaktadır.

Akıllı Araç Sayım Kamerası, VIERO™, ile kavşak kollarındaki araçların görüntü işleme teknikleriyle gerçek zamanlı sayımı yapılarak araç yoğunluk verisi elde edilmektedir. Araç yoğunluk verisi, kavşak kontrol cihazı içerisine harici olarak yerleştirilen Dinamik Kavşak Kontrol Ünitesi, CENTRIS’e aktarılmaktadır.

CENTRIS ünitesine aktarılan araç yoğunluk verisi, sistem tarafından anlık olarak analiz edilerek, kavşaklardaki ışık süreleri sürekli optimize edilmektedir. Böylelikle araçların trafik ışıklarında bekleme süresi en aza indirilmektedir.

 

CHAOS TM ile…
  • Kavşaklarda ve kavşaklar arasındaki yol kesimlerinde trafik daha akıcı hale getirilir.
  • Araçların kavşaklarda bekleme süreleri, dolayısıyla trafikte geçirdikleri vakit en aza indirilir.
  • Zehirli gaz salınımı ve gürültü kirliliği azaltılarak çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanır.
  • Yakıt tüketimi azaltılarak ülke ekonomisine katkı sağlanır.
  • Sistemin ürettiği güvenli süreler ile kırmızı ışık ihlallerinde ve trafik kazalarında azalma sağlanır.
Türkiye’nin patentli ilk dinamik kavşak kontrol sistemi
Chaos Teknik

METIS

Trafik Kontrol Merkezi Yazılımı

 

 

Traffic Control Center 2

traffic light 1179796

CENTRIS

Dinamik Kavşak Kontrol Ünitesi

CENTRIS modülü, kavşağa yerleştirilen Araç Sayım Sistemi’nden (VIERO™) elde edilen araç yoğunluğu ve ortalama araç hızı gibi verileri, anlık olarak analiz ederek, kavşaklardaki ışık sürelerini optimize etmektedir. Böylece araçların trafik ışıklarında bekleme süresi en aza indirilmektedir.

 

VIERO™

Araç Sayım Sistemi

VIERO™ Araç Sayım Sistemi, görüntü tabanlı analiz yeteneği sayesinde herhangi bir yol kesitinden geçen araçları 7/24, her türlü hava koşulunda saymaktadır. Sistem sayım sonuçlarını istenilen bir merkeze kablolu/kablosuz olarak iletmektedir.

pexels photo

Birbirleriyle Haberleşebilen CHAOS™ Sistemleri ile Sinyal Koordinasyonu

Tek bir kavşakta dinamik kavşak yönetimi ile sağlanan fayda, sistemin ardışık kavşaklarda uygulanması ile artmaktadır.

CHAOS™ sisteminin diğer bir CHAOS™ sistemi ile haberleşebilme özelliği, ardışık kavşaklar arasında sinyal koordinasyonunu mümkün kılmaktadır. Bir kavşaktan çıkan araçların ne kadarının kaç saniye sonra diğer kavşağa ulaşacağı bilgisi kullanılarak, CHAOS™ sisteminin lokal kavşak yönetimi yerine birden fazla kavşakta sinyal koordinasyonu gerçekleştirecek şekilde çalışması sağlanmaktadır. Böylece, bir kavşaktan çıkan araçların diğer kavşaktan, kırmızı ışıkta hiç beklemeden ya da daha kısa süre bekleyerek geçmesi mümkün olmaktadır.

Öncelikli Araç Geçişi

 

CHAOS™ sistemi dahilinde yer alan Öncelikli Araç Geçiş Modülü sayesinde, kavşağa yaklaşmakta olan ambulans ve itfaiye araçlarına geçiş önceliği verilmesi mümkün hale gelmektedir.

Sistem, öncelikli geçişi istenen araca yerleştirilen veya önceden yerleştirilmiş olan GPS modülü ile konum bilgisi almaktadır. METIS üzerinde çalışan öncelikli geçiş algoritması bu konum bilgisini kullanarak kavşağa yaklaşmakta olan taşıtların yönünü belirlemekte ve anlık olarak kavşaktaki sinyal düzenini değiştirmektedir. Böylece, ambulans ve itfaiye araçlarının kavşaklardan geçişi esnasında yaşanan karmaşa en aza indirilmekte ve olası kazalar önlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir